مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی
مهم ترین عارضه بعد از جراحی بینی خونریزی است. معمولا همه بعد از عمل بینی دو تا سه قطره خونریزی دارند که طبیعی است . اگر خونریزی شما خیلی زیاد باشد که اصلا مرکز درمانی مربوطه شما را ترخیص نمی کند و باید دوباره پزشک شما را معاینه کند. اما اگر مقدار خونریزی طبیعی باشد شما در نرخیص می شوید. اما بعد از ترخیص برای جلوگیری از خونریزی باید سر خود را بالاتر از بدن قراردهید و به حالت نیمه نشسته قرار بگیرید و در همان حالت استراحت کنید. به هیچ وجه به پهلو نخوابید زیرا احتمال کجی و خونریزی بینی بیشتر می شود. از زور زدن و فشار زیاد و رو به پایین قرار دادن سر خود تا یک هفته جدا خودداری کنید. برای بند آمدن خونریزی حتما بلافاصله بعد از عمل روی گچ بینی خود یخ یا عینک یخی قرار دهید که در کاهش ورم و خونریزی و کبودی بعد از عمل به شدت موثر است.

مراقبت های بعد از عمل بینی

اما به طور کلی در صورت مشاهده خون تازه و شفاف که نشان از خونریزی فعال دارد یا تب بالا ،استفراغ شدید و گیجی و اسهال که تا 24 ساعتد بعد از عمل قطع نشده حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

کبودی بعد از عمل بینی نیز عارضه ی شایع بعدی است که اکثر بیماران به شدت نگران آن هستند. این کبودی کاملا طبیعی است. برای کاهش آن قبل از عمل باید مصرف داروهای ضد انعقاد مانند آسپیرین و کلوپیدوگرل را قطع کرد. بعد از عمل برای کاهش کبودی بلافاصله روی بینی خود یخ قرار دهید و از نوشیدنی هایی مانند آب کرفس تازه استفاده کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

تامپون ها که برای جلوگیری از خونریزی در بینی شما قرار داده شده اند دو روز بعد از عمل از بینی خارج میشوند و گچ یا اسپیلنت روی بینی تا یک هفته می ماند. به هیچ وجه نباید در طول مدتی که گچ روی بین شماست استحمام کنید. فقط در صورت لزوم می توانید بدون خیس شدن سر و گچ بینی بدن خود را شستشو دهید. دقت کنید که به منظور کاهش ورم و کبودی تا 48 ساعت بعد از عمل یخ روی بینی خود بگذارید و بعد از آن برای جذب کبودی و ورم از کمپرس گرم استفاده کنید.
بعد از عمل روی بخیه های خود را با پماد جنتا مایسین و تترا سایکلین همواره چرب نگه دارید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

تغذیه بعد از عمل روی ورم بینی شما موثر است . از خوردن غذاهای پر ادویه و پر نمک و هر غذایی که فشار خون را بالا می برد خودداری کنید.

عطسه و سرفه و زور زدن و جویدن غذاهای سفت و حتی زیاد حرف زدن تا 4روز بعد از عمل بینی ممنوع است .
رابطه جنسی حداقل تا دو هفته بعد از عمل درمورد بینی های استخوانی و یک ماه بعد از بیعمل بینی های گوشتی نباید صورت بگیرد.
مهم ترین نکته بعد از عمل چسب زدن بینی است. بعد از برداشتن گچ بینی دکتر برای شما چسب می زند. برای بینی های استخوانی به مدت یک ماه و نیم و برای بینی های گوشتی به مدت دو ماه و نیم چسب بزنید. گاهی پیشنهاد می شود بینی های گوشتی به مدت 6 ماه هم چسب بزنند. چسب زدن به شدت در کاهش تورم بینی موثر است. چسب ها را بسته به چربی پوستتان هر 4 تا 7 روز تعویض کنید و از تعویض زود هنگام چسب خودداری کنید. هنگام بلند کردن چسب ز روی بینی حتما صورت خود را بشورید و با یک دست پوست را بگیرید و با دست دیگر چسب را بردارید و از کشیده شدن پوست خودداری کنید.
یک ماه بعد از عمل بینی از خوردن مشروب و مصرف سیگار و قلیان جدا خودداری کنید .

مراقبت های بعد از عمل بینی

برای تمیز کردن بینی خود از گوش پاک کن استفاده کنید.
برای مشاوره رایگان عمل بینی با مناسب ترین قیمت با شماره 09126661064 تماس بگیرید

تلفن شبانه روزی: 09126661064