عمل بینی (سپتورینوپلاستی) در کرج

عمل بینی چیست؟
عمل بینی شامل هم عمل زیبایی و اصلاح شکل ظاهری بینی و هم اصلاح انحرافات درونی بینی، رفع پلیپ بینی و سایر مشکلات تنفسی مربوط به بینی است. نام دیگر عمل بینی یعنی سپتورینوپلاستی گواه دیگری بر این موضوع است. یعنی نه تنها عمل زیبایی برروی بینی صورت می گیرد بلکه سپتوم (تیغه) آن نیز اصلاح می شود.
انواع عمل بینی بر اساس روش جراحی بینی
عمل بینی به روش باز(open): در این روش پوست جلوی بینی برش خورده و به بالا داده می شود و جراحی صورت می گیرد. درست است که در این روش پوست برش می خورد اما غضروف های بینی سالم می مانند و از له شدن آن ها جلوگیری می شود.
عمل بینی به روش بسته(close): در این روش پوست جلوی بینی برش نمی خورد و در پایان کار هیچ بخیه ای روی پوست نمی خورد و هیچ ردی باقی نمی ماند. با وجود این مزیت به علت پیچیدگی های این روش دستمزد جراحی آن بیشتر است و همچنین زمان آن طولانی تر از روش باز است و سبب افزایش طول مدت بیهوشی و عوارض ناشی از آن می شود.
نحوه عمل بینی(ترتیب) : به طور معمول بعد از بیهوشی ناحیه بینی با بتادین کاملا شسته و استریل می شود . سپس برای جلوگیری از خونریزی در حین عمل بینی و کاهش ورم بینی بعد از عمل داروی منقبض کننده عروق د رناحیه ی بینی تزریق می شودو سپس جراح پوست جلوی بینی را برش داده و بالا میزند.(درست مانند کاپوت ماشین). سپس غضروف ها و استخوان ها بینی براشته می شوند تا جایی که قوز بینی(همان هامپ بینی) کاملا برطرف شود. سپس استخوان ها و غضروف های باقی مانده بعد از بریده شدن اضافات به هم فشرده می شوند تا بینی باریک شود.
حالا نوبت غضروف های نوک بینی است تا باریک شوند و در صورت لزوم گرفت به عنوان ساپورت قرار داده می شود. برای شکل دادن و خارج شدن از حالت افتادگی و بالاتر رفتن آن نوک بینی را بخیه می زنیم. در نهایت بعد از رفع کلیه این ایراد ها در عمل بینی نوبت استئوتومی است و در این مرحله بینی های پهن جمع و باریک می شوند. درنهایت بر اساس نظر دکتر قسمت های فرو رفته بینی با غضروف خود فرد پر می شود و اگر دکتر صلاح بداند پره های بینی جمع می شود و در پایان عمل بخیه زده می شود. در نهایت پس از اتمام عمل بینی برروی بینی گچ گذاشته شده و چسب زده می شود. سپس باید توجه ویژه به مراقبت های بعد از عمل بینی و عوارض بعد از عمل بینی داشته باشیم.
توجه داشته باشد عمل بینی به هیچ وجه نمی تواند اسکار های پوستی و رد زخم روی پوست بینی شما را که از قبل وجود دارد از بین ببرد.
چه کسی به عمل بینی نیاز دارد؟
کسانی که دارای قوز یا انحراف داخلی یا خارجی شدید در ناحیه بینی خود باشند.
دچار شکستگی شدید بینی شده اند که منجر به تغییر شکل ظاهری بینی آن ها یا مشکلات تنفسی شده اند.
کسانی که دارای بینی خیلی بزرگ یا پهن باشند.
کسانی که دچار عدم قرینگی در سوراخ ها یا دو نیم رخ بینی خود باشند.
چه کسانی به هیچ وجه نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند؟
کسانی که دارای مشکلات پوستی هستند که انجام عمل بینی ممکن است موجب بدتر شدن یا پخش شدن آن شود.
کسانی که دارای بیماری روحی وسواس هستند .
کسانی که غضروف های آنان به اندازه کافی قوی نیست و یا چندین بار عمل بینی داشته اند و به نتیجه دلخواه نرسیده اند.
کسانی که به هر دلیل دارای چسبندگی در بافت بینی خود هستند.
کسانی که دارای تبخال در نزدیکی بینی خود باشند به هیچ وجه نباید عمل کنند زیرا ویروس تبخال ممکن است در اثر عمل بینی به مغز منتقل شود و فاجعه به بار آورد. پس باید تا خوب شدن کامل تبخال منتظر ماند.
اما متاسفانه عمل بینی بیشتر ریشه در وضعیت روانی فرد دارد. خیلی وقت ها شاهد این هستیم افراد با وجود داشتن بینی زیبا و سالم صرفا برای کوچک تر کردن بینی اقدام به عمل می کنند در صورتی که باید این را در نظر داشته باشیم که کوچک شدن بیش از حد بینی منجر به مشگلات شدید تنفسی و در نهایت مشکلات قلبی و عروقی ناشی از کاهش ورودی اکسیژن خون می شود

تلفن شبانه روزی: 09126661064